Uncategorized

Gorąca atmosfera z komentarzem montera rusztowań

Budynek 6 osiedla Riviera Park izolaca termiczna

Kilka dni temu pisaliśmy tutaj o naszych obawach związanych z prowadzeniem prac ociepleniowych  budynków w drugim etapie osiedla Riviera Park. Na wstępie chcieliśmy podziękować prężnie działającej społeczności, która dostarczyła nam materiał zdjęciowy w celu łatwiejszego przedstawienia wydarzeń bez nieporozumień.

Powyższe fotografie przedstawiają postęp prac w budynku numer 6 od strony południowej. Widzimy na nich montaż kolejnych arkuszy styropianu poczynając od parteru po ostatnie piętro na samej górze. Do mocowania wybrano technologię mokrą, czyli na zaprawę klejową nakładaną po obwodzie oraz plackami na środku. Warstwa klejowa jest całkowicie sucha i uzyskuje pełną odporność na obciążania mechaniczne po 2-3 dniach od nałożenia. W tym okresie, a szczególnie pierwszych 24h, kiedy następuje wiązanie bardzo istotne jest chronienie przed negatywnymi warunkami atmosferycznymi. Nie tylko deszcz, ale silne wiatry i wysokie temperatury sprawiają, że spoina wysycha zanim zdąży związać. Żeby nie rzucać słów na wiatr, tu przedstawiamy kilka artykułów z renomowanych portali budowlanych i zapraszamy do obszerniejszej lektury zainteresowanych:

Temperatura powyżej 25oC powoduje przyśpieszone odparowanie wody zarobowej … Szczególnie wrażliwe na zbyt wysoką temperaturę są kleje i zaprawy do mocowania termoizolacji – ekobudowanie.pl 

Temperatura powyżej 25oC powoduje przyśpieszone odparowanie wody z klejów, tynków i zapraw, co zaburza proces ich wiązania – muratordom.pl

Przytaczany górny próg 25*C dotyczy temperatury powietrza w cieniu jak i podłoża. W przypadku strony południowej, która jest najbardziej nasłoneczniona i o niej mowa jest w artykule odnośnie budynku numer sześć, ściany nagrzewają się najbardziej i mamy tam do czynienia z wartościami większymi przynajmniej o 7-12*C .  Stąd też w każdym poradniku zaleca się osłaniać ściany siatkami, które ograniczają nasłonecznienie i temperaturę podłoża. Co ciekawsze takowa siatka została zawieszona na budynku od strony zachodniej, która jest widoczna przez klientów odwiedzających biuro sprzedaży przy Płochocińskiej. Dodajmy , że siatki pełnią także funkcje ochronne przez zabezpieczenie zbiorowe pracowników i narzędzi przed upadkiem z wysokości – BHP.  Pozostaje mieć nadzieję, że wykonawca HOCHTIEF przemyślał temat, a zaistniały stan rzeczy nie jest spowodowany oszczędnościami i mieszkańców nie będzie czekać za kilka lat taki widok, kiedy elewacja będzie już dawno po gwarancji i wszystko zrzuci się na siłę wyższą w postaci matki natury.

Aktualizacja dla naszej wiernej czytelniczki:
Czym innym jest siatka zbrojeniowa zatapiana w kleju, a czym innym siatka osłonowa na rusztowaniach. My piszemy o tej drugiej, która chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem grożącym odparowaniu wody z kleju przed związaniem na czas prac. Pani natomiast ciągle myśli o tej pierwszej argumentując, że elewacja nie jest jeszcze gotowa myśląc o tynku.